O nás
Projekt animoterapeutického centra

Animo - terapeutické centrum PHYSIO CANIS Kotrčiná Lúčka

Príbeh PHYSIO CANIS , unikátneho animo - terapeutického centra zameraného na fyzioterapiu detí a mládeže v tesnom prepojení na intervencie s asistenciou zvierat v terapii , sa začal v roku 2017.

Mnohí rodičia, ktorí nás poznajú vedia, že sme obaja vyštudovaní stavbári. Vedeli sme, čo potrebujeme, aby sme poskytli bezpečné, motivačné, prívetivé prostredie na cvičenie pre deti aj pre zvieratá. Nakreslili sme našu víziu na papier a hľadali podporu pre náš projekt. Projekt , ktorý na Slovensku nie je. Projekt, ktorý dal zabrať projektantom, aj posudzovateľom stavby v rámci povolení :-).  Projekt , ktorý v roku 2021 zastrešila Slovenská sporiteľňa ako generálny finančný partner.

Vytvorili sme skvelý projektový investorský tím. Nešlo všetko rýchlo a bez problémov, veď sme chytili všetko, čo sa dalo - covidové obdobie, epidemiologické obmedzenia, skutočnú vojnu neďaleko našich hraníc, ekonomickú a energetickú krízu, vysokú infláciu.  Berieme tieto veci ako súčasť života a nášho pôsobenia v pomáhajúcich profesiách. Niečo, s čím sa vysporiadame. Nakoľko veríme našej vízii, veríme tomu, čo robíme. Nie je to o náhode.

Miesto, kde sme náš projekt umiestnili , je čarovné. Desať kilometrov od centra Žiliny, v koncovej dedinke Kotrčiná Lúčka , s výhľadom na Malú Fatru. Centrum je umiestnené na cyklotrase. Oči vám atakuje všadeprítomá zelená farba lúk a lesov, do nosa sa vkráda vôňa sena a vôňa koní, ktoré sa pasú neďaleko.  Nuž, butiky, kaviareň, či reštiku tu nenájdete, ale miesto na cvičenie so zvieratami je to čarokrásne. Balzam na dušu.... Aby nám stavbu takýchto rozmerov a zamerania povolili, zmenil sa až územný plán obce. 

Leto 2023 bude tým obdobím, kedy sa presťahujeme do nového prostredia. Bude hotová prvá etapa rehabilitačného Animo - terapeutického centra, pavilóny , ktoré potrebujeme ku komplexnej rehabilitácii detí.  Zatiaľ bez ubytovania pre rodiny. Ale aj na to tomto pracujeme. 

Projekt našeho centra je ekologický, je to drevostavba. Je nízkoenergetický, jediným externým médiom je elektrina. Vykurovanie a chladenie objektov zabezpečí tepelné čerpadlo. Zdroj vody je vlastná studňa na pozemku. Budovy sú orientované tak, aby sme využili všetky tepelné zisky z presklených plôch, ktoré smerujú najmä do terapeutickej záhrady. Nie, nejde o veľké priestory, ale o efektívne využité miesto, kde vznikne útulné centrum pre deti, ich rodičov, pre terapeutické zvieratá a pre náš multidisciplinárny tím. 

 

 

Čítať viac

 

 

Sledujte nás

Kontaktujte nás

 
Odoslať